Pampeliškový med

Vyrobit dobrý pampeliškový med sice trvá tři dny, ale výsledek stojí za to: je zlatý, voňavý a delikátní!

Nasbírat pět plných hrstí pampeliškových hlaviček netrvá dlouho, ani když trháte stylem „jedna pro mne, dvě zůstávají“. Tedy – mluvím o zahradě, kde nebyl pampeliškám vyhlášen boj…

Vložíme do hrnce a zalejeme asi 1,5 litrem studené vody – pampelišky by neměly volně plavat, ale spíše je budete muset přitlačit, aby se ponořily. Pozvolna zahříváme téměř k varu. Odstavíme a necháme přes noc vychladnout.

Druhý den přecedíme, hlavičky vymačkáme. Do vzniklé tekutiny přidáme 1,5 kg cukru a jeden na plátky nakrájený citrón. Zahříváme a za občasného míchání pozvolna odpařujeme – nesmí se vařit. Odstavíme a necháme vychladnout. Proces zahřívání a chladnutí opakujeme tolikrát, až je med správně zahuštěný: je tekutější než včelí, spíše jde o hustší sirup. Správnou hustotu poznáme pouze ve studeném stavu. Plníme do čistých lahví či sklenic.

Tento med je výborný k ochucení teplých i studených nápojů, kaší, mléčných dezertů. Dá se použít k oslazení pečiva – zejména do sušenek a cookies je výtečný.

Jeho přiměřená konzumace má dobrý vliv na trávicí trakt (žaludek, játra, žlučník) a vylučování (je mírně močopudný). Rakouská bylinářka Maria Treben uvádí, že „lidé s nemocnými ledvinami nesnášejí kyseliny, které obsahuje pravý med, proto je pro ně sirup z pampelišky přijatelnější.“